Tomologo - Hikayemiz
Uncategorized @tr

Bitkisel Tabaklama Nedir?

Vejetal deri veya bitkisel tabaklanmış deri olarak karşımıza çıkan terimlerin arkasında ne var? Bitkisel tabaklama ile kimyasal tabaklama arasındaki fark nedir? Bitkisel tabaklama doğaya zarar veriyor mu? Ürün seçiminde bilinçli karar verebilmeniz için bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Tabaklama nedir?

Hayvan derisinin çanta, ceket, ayakkabı gibi ürünlerin üretiminde kullanılabilir hale gelebilmesi için bir takım kimyasal veya bitkisel işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Deriyi ham halinden endüstriyel kullanıma uygun hale getirme işlemine ise tabaklama denir. Tabaklama yöntemlerini kabaca bitkisel ve kimyasal olarak ikiye ayirabiliriz.

Bitkisel tabaklama nedir?

Bitkisel tabaklama, binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılan doğal bir tabaklama yöntemidir. Derinin tabaklanabilmesi için protein yapısının değişmesi gerekmektedir. Vejetal derilerde bu işlem yapılırken ağaç kabukları ve yaprakları gibi organik ürünler kullanılır. Bu işlem sayesinde deri sağlamlık ve esneklik kazanır ve boyama işlemi için hazır hale gelir.

Kromlu tabaklamaya göre uzun üretim süresi (30-60 gün), sert yapısıyla her kullanıma uygun olmaması ve fiyat olarak yüksek olması nedeniyle vejetal deriler endüstrinin sadece %10’unu oluşturmaktadır.

Bitkisel tabaklanmış derinin özellikleri

Vejetal deriler sağlam ve hava alan yapıları sayesinde deriler arasında lüks deri olarak kabul edilir. Derin renk tonlarıyla bu deriler zamanın etkisiyle patina kazanarak eşsiz bir görüntüye sahip olur. Derinin yaş almasıyla ilgili daha fazla bilgiye sahip olması için Patina yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğal malzemeler kullanılarak üretildikleri için vejetal derilerin çevreye etkileri diğer tabaklama yöntemlerine göre çok daha azdır. Günümüzde birçok firma tarafından “çevre dostu” vegan deri olarak sunulan, doğada uzun yıllar kaybolmayan ve geri dönüştürülemeyen PU (Poliüretan) veya PVC (Polivinil klorür) gibi plastiklerden üretilen suni derinin aksine vejetal deri doğada çözünebilir özelliğe sahiptirler.

Bitkisel tabaklama ve kimyasal tabaklama arasındaki fark nedir?

Kromlu tabaklama olarak da bilinen kimyasal tabaklamada, derinin işlenmesi sırasında sülfat veya krom tuzu kullanilir. Bu tabaklama yöntemi hem ucuz olması hem de hızlı olması nedeniyle deri endüstrisinin %90’i tarafından tercih edilmektedir. Bitkisel tabaklama yöntemine kıyasla, üretim sırasında kullanılan kimyasallar yüzünden çevresel etkisi daha fazladır.

Kromlu tabaklanmış derinin tek tercih edilme sebebi uygun fiyatı değil, bu tabaklama yöntemi ile deri istenilen yumuşaklıkta ve renklerde kullanılabiliyor. Bununla beraber vejetal deriler çok daha sağlam yapıları sayesinde kromlu deriler gibi kolayca çatlayıp soyulmaz ve kullanıldıkça yumuşar, bakımı iyi yapıldığında eşsiz bir şekilde yaş alır.

Vejetal deriyi kromlu tabaklanmış deriden ayıran bir diğer özellikse kokusudur. Siz de deri kokusunu sevenlerdenseniz, deri denince akla gelen o yoğun odunsu konunun yalnızca vejetal derilerde bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Kimyasal tabaklamada bu kokuyu bulmak pek mümkün değil.

Tomologo olarak çevreye ve kaliteye olan düşkünlüğümüz nedeniyle kullanabildiğimiz her alanda sürdürülebilir yollarla elde edilen vejetal deri kullanmaya özen gösteriyoruz.

One thought on “Bitkisel Tabaklama Nedir?

Bir cevap yazın