SINIRLARIMIZ

2021’in başında yolculuğumuza başladığımızda, ne olursa olsun vazgeçmek istemediğimiz büyük bir hayalimiz vardı: Sürdürülebilir değerlere sahip bir marka inşa etmek. Hedefimiz daha az çevresel etkiye sahip ürünler, şeffaf bir iş modeli ve ürünlerimizin arkasındaki insanlar için adil çalışma koşulları sağlamak. Bu standartları yakalamak çok emek harcamamız ve bu nedenle değerli ürünlerimizin üretim sürelerinin uzaması anlamına gelse de, sonuç buna değer.

 

Sürdürülebilirliğin, sadece etkimizi azaltacak bazı eylemleri gerçekleştirerek elde edebileceğimiz bir şey olmadığına inanıyoruz. Sürdürülebilirlik sürekli iyileştirme anlayışı olmadan gerçekleştirilemez. Biz hikayemize yeni başlıyoruz ve dolayısıyla geliştirmemiz gereken çok şey var. Sizinle geliştirmemiz gerektiğini düşündüğümüz sınırlarımızı ve neler yapmak istediğimizi şeffaf olarak paylaşmak istiyoruz. 

Çevresel Etki Hesaplaması

Tomologo - Çevresel Etki Hesaplaması

Gerçek: Dürüst olmak gerekirse gerçek çevresel etkimizi bilmiyoruz, sadece gezegenimiz için neyin iyi olmadığını biliyoruz ve kararlarımızı buna göre almaya çalışıyoruz. Ancak etkimizi gerçekten anlamak için hesaplamanın bir gereklilik olduğuna inanıyoruz.

Hedefimiz: Uzun vadede çevresel etkimizi en aza indirerek karbon nötr bir dünyaya katkıda bulunmak istiyoruz. Faaliyetlerimizin çevre üzerindeki etkisini hesaplayabileceğimiz günleri görmeyi dört gözle bekliyoruz. Bu nedenle karbon ayak izimizi hesaplamaya başlayacağımız tarihe kadar verilerimizi saklayacağız.

Tedarikçi Yönetimi

Tomologo - Sorumluluğumuz

Gerçek: Küçük bir şirket olduğumuz için ne ham maddelerimiz ne de nihai ürünlerimiz için kendi üretim hattımız var. Derilerimiz, metal aksesuarlarımız, toz torbalarımız ve teslimat kutularımız için çeşitli tedarikçiler ile çalışıyoruz. Ürünlerimiz ise zanaatkarlarımızın çalıştığı küçük bir deri atölyesinde el işçiliği ile üretiliyor. Bu üretim süreci üzerindeki sınırlı kontrolümüz bizi LWG gibi uluslararası sertifikalara yöneltti. Bu sertifikalar sayesinde ürünlerimizin insanlar ve gezegenimiz için daha güvenli olduğunu biliyoruz.

Hedefimiz: Birinci ve ikinci seviye tedarikçilerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için ortaklarımızla ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. İyi ilişkiler ve daha yüksek üretim miktarları ile bu süreci gelecekte daha iyi kontrol edebileceğimize inanıyoruz.

Ham Madde Seçimi: Krom Deri Astarlar

Gerçek: Ürünlerimizde plastik veya polyester kullanmamak için çantalarımızda deri astarları tercih ediyoruz. Bitkisel tabaklanmış deriler günümüz teknolojisine rağmen yeterli yumuşaklığa erişemediği için astarlarımızda yumuşacık ve kremsi bir dokunuş yaratan kuzu derisi kullanıyoruz. Yine de, deri tedarikçilerimizin çevresel ve sosyal standartlarının ölçüldüğü LWG sertifikasına sahip olduğunu bilmekten mutluluk duyuyoruz. 

Hedefimiz: Kaliteden ödün vermeden kromsuz tabaklanmış deriden veya doğal elyaftan üretilmiş astarlar geliştirmek için araştırmalar yapıyoruz. Tedarikçilerimiz ile geliştirdiğimiz yeni astarları bir an önce hayata geçirerek krom ile tabaklanan astarları kaldırmak istiyoruz. 

Tomologo - Sınırlarımız

Hammadde Seçimi: Pamuk Toz Torbası

Gerçek: Pamuk, mikro plastik bırakmayan ve geri dönüştürülebilir doğal bir elyaftır. Bu nedenle, birinci sınıf deri çantalarınızı korumak için sadece pamuklu toz torbaları kullanıyoruz. Aşırı üretimi önlemek ve işletmemizin sürdürülebilirliğini sağlamak için toz torbalarımızı küçük adetlerde sipariş ediyoruz.

Hedefimiz: Geleneksel pamuk tarımının etkisinin farkındayız ve toz torbalarımızı organik olarak yetiştirilmiş pamukla üretmek istiyoruz. Günümüzde düşük metrelerde organik pamuklu kumaş satın almak çok zor. Çantalarımızda yeterli adetlere ulaşır ulaşmaz organik pamuklu kumaştan üretilmiş toz torbaları kullanmayı taahhüt ediyoruz.

Tomologo - Sınırlarımmız

Hammadde Seçimi: Karton Kargo Kutusu

tomologo - sorumlulugumuz - 5

Gerçek: Tedarik zincirimizdeki tek kullanımlık plastikleri olabildiğince sınırlıyoruz ve ürünlerimizin kargo sürecinde tek kullanımlık plastikleri kullanmıyoruz. Buna ek olarak, paketlememizde kağıt kullanımını minimumda tutmaya özen gösteriyoruz.

Hedefimiz: Sipariş adetlerimiz daha yüksek adette kargo kutusu ürettirebileceğimiz kadar arttığında, sürdürülebilir orman yönetimini destekleyen FSC sertifikalı malzemeleri kullanmayı hedefliyoruz.

Atık Optimizasyonu: Deri Atık

Tomologo - Sınırlarımız

Gerçek: Üretimimizde deri israfını azaltmak için derinin üzerindeki küçük doğal çizikleri korumaya ve kullanmaya karar verdik. Bize göre deri üzerindeki bu izler doğallığı simgeliyor (onları seviyoruz!) ve nihai ürünü üretirken derinin mümkün olan her yerini kullandığımız için israfı azaltıyor. Buna rağmen her zaman daha fazlasını gerçekleştirmek mümkün.

Hedefimiz: Birinci sınıf bitkisel tabaklanmış derilerimizi mümkün olan her şekilde minimum fire ile kullanmak bizim için çok önemli. Bu nedenle, artan deri parçalarıyla küçük ama kullanışlı yeni ürünler tasarlamayı hedefliyoruz.