DERİ ÇANTA BAKIMI

Deri, üretimi sırasında birçok işlemden geçmesine rağmen tıpkı cildimiz gibi nefes alır ve nesilden nesile aktarılabilmesi için düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Ona ne kadar güzel bakarsanız ömrü o kadar uzun olur.

Usta eller tarafından bitkisel tabaklanmış premium derilerle üretilen Tomologo çantanızın güzel yaş alması için dikkat etmeniz gerekenleri 3 noktada topladık: Temizlik, bakım ve muhafaza.

Bitkisel tabaklama nedir? ve Bitkisel tabaklanmış deri nasıl yaş alır (patina kazanır)? yazılarımızı okuyarak çantanızın derileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

DERİ ÇANTA NASIL TEMİZLENİR?

Bitkisel tabaklanmış deri, kimyasal koruyucu tabakalar kullanılmadan üretildiği için lekeye daha çok meyillidir.

Aşağıda çantanızın temiz kalması için dikkat etmeniz gereken noktaları sıraladık ancak genel olarak çantanızın kolayca lekelenmesini engellemek istiyorsanız evde yapabileceğiniz en kolay temizlik çantanızı düzenli olarak hafif nemli bir bezle (sabun veya deterjan kullanmadan) silmeniz ve deri bakımı için özel olarak üretilmiş krem veya losyonlar kullanmanız olacaktır.

Yağ / Krem

Yeni sürdüğünüz kreminiz çantanızda yağ lekeleri bırakabilir bu yüzden çantanıza dokunurken ellerinizin temiz olmasına özen gösterin. Çantanıza düzenli olarak deri koruyucu losyon uygulamanız yağ lekelerinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Çantanıza koyduğunuz malzemeler

Makyaj malzemelerinizi makyaj çantasında muhafaza etmeniz ve tükenmez kalemlerin kapağını sıkıca kapatmanız oluşabilecek küçük kazaları önleyecektir.

Koyu renkli denim kumaşlar

Jean kumaşların boyası çabuk çıktığı için özellikle açık renkli deri çantaların baş düşmanıdır. Açık renkli çanta kullanırken çantanıza temas eden kıyafetlerinizi dikkatli seçmeniz çantanızı kurtarabilir. Dikkatinize rağmen çantanıza renk işlerse lekeyi kendiniz çıkarmaya çalışmak yerine işinin uzmanı bir lostra salonuna götürmenizi öneririz.

Su damlaları

Bitkisel tabaklanmış deri suya karşı hassastır. Tomologo çantanız ürün ömrünü uzatmak için hafif su damlalarına karşı koruyucu işlemden geçmiştir. Çantanızın koruyuculuğunu artırmak istiyorsanız deri için özel olarak üretilmiş su geçirmezlik spreyini yılda bir kere kullanabilirsiniz.

Çantanızın çok ıslanması durumunda, onu ısı kaynaklarından (radyatör ve saç kurutma makinesi) uzakta, içini kağıtla hafifçe doldurarak kurumaya bırakabilirsiniz.

DERİ ÇANTA BAKIMI NASIL OLUR?

Tomologo - Deri Çanta Bakımı

Deri bakımı cilt bakımına çok benzer, cildimizin kuruyup çatlamasını önlemek için onu nasıl nemlendiriyorsak, deri çantamızı da uygun krem veya losyonla besleyip nemlendirmeliyiz.

Temiz çantaya 6 ayda bir düzenli olarak uyguladığınız deri bakım kremi, çantanızı beslemenin yanında çantanızın çabuk leke tutmasını da engelleyecektir. Bununla beraber her bakım ürününün farklı olduğunu öngörerek, bakım ürününü tüm çantaya uygulamadan, çantanın görünmeyen, küçük bir yerinde denemenizi tavsiye ederiz.

Çantanızın doğal rengini koruması için renksiz/ şeffaf krem / losyonlar tercih etmelisiniz.

DERİ ÜZERİNDEKİ ÇİZGİLER

Tomologo - Deri Çanta Bakımı

Kendi cildimizi gözlemlersek pürüzsüz olmadığını görebiliriz. Küçükken bisikletten düşmemizin,  ilk yemek yaparken elimizi yakmamızın anılarını barındırır cildimiz.

Vejetal tabaklanmış full grain deriler, kromla tabaklanmış derilere göre daha az işlem gördüğü için hayvanın yaşantısından doğal izler taşır. Bu yüzden çantanızda hafif izler olması doğaldır ve yıllar içinde patina kazanarak çantanızın eşsiz olmasını sağlar. Ancak çantanızın aşırı çizilmesini önlemek için düzenli olarak bakımını yapmanızı öneririz.

DERİ ÇANTA NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

Çantanızın güzel yaş almasını istiyorsanız çantanızı kullanmadığınız zamanlarda özenli bir şekilde muhafaza etmelisiniz. Aşağıda dikkat etmeniz gereken unsurları sizin için sıraladık:

Yoğun güneş ışığından uzak tutun

Derinin zamanla rengini kaybetmesi doğal bir süreç olsa da güneş ışınları bu süreci hızlandırabilir ve bölgesel solmalara neden olabilir. Çantanızı kaldırmak istediğinizde güneş ışığından uzak bir alanda muhafaza etmeye özen gösterin.

Havasız ve nemli alanlardan uzak tutun

Tıpkı cildiniz gibi deri de nefes alır. Çantanızı kullanmadığınızda onu toz ve lekelerden korumak için özel olarak tasarlanmış pamuklu toz çantasına koyun. Plastik poşet gibi hava akımını önleyen torbalarda çantanız rutubetlenebilir.

Formunu koruyun

Deri çantanızı kullanırken ve saklarken gereğinden fazla doldurmamaya özen gösterin. Deri esnek bir malzeme olduğu için formunu kaybedebilir. Çantanızı dolaba kaldırmadan önce içini hafif bir şekilde doldurmanız şeklini korumasına yardımcı olacaktır.

METAL AKSESUAR BAKIMI

Tomologo - Deri Çanta Bakımı

Tomologo olarak çantalarımızın derisine verdiğimiz önemi tüm aksesuar ve yan parçaları için de veriyoruz. Tüm metal aksesuarlarımız hakiki deri ile kullanıma uygun dayanıklı ve geri dönüştürülebilir bir alaşım olan zamaktan üretilmiştir.

Tıpkı çantanızın derisi gibi, metal aksesuarları da özenle kullanılmazsa aşınacaktır.

Çantanızın metal aksesuarlarının uzun ömürlü olması için onları çiziklere ve oksitlenmeye karşı korumalısınız. Dezenfektan, kremli veya terli ellerinizle temastan kaçınmalısınız. Zamak için özel olarak üretilmiş, metal koruyucu losyon kullanarak aksesuarlarınızı hem oksijen ve suyun neden olduğu paslanmaya hem de çiziklere karşı koruyabilirsiniz.